Masz takie dni, że nie możesz zebrać się do pracy? Być może powodem nie jest twoje lenistwo, a samo (nie)ogarnięcie przestrzeni, w jakiej pracujesz. Zobacz, co możesz zrobić, aby praca zdalna mogła być jeszcze przyjemniejsza!

 

Posprzątaj… lub zabałagań biurko!

Badania mówią, że osoby kreatywne i twórcze lubią bałagan i dobrze się z nim czują. Jednak inne badania twierdzą, że skupieniu się na pracy skupia puste biurko, pozbawione wszelkiego rodzaju niepotrzebnych rozpraszaczy. Określ, którym typem jesteś i spróbuj tej drugiej opcji – jest duża szansa, że efekty twojej pracy będą różne od tych, jakie obserwujesz teraz!
Jeśli pracujesz z czymś oprócz komputera, dobrze byłoby, gdyby rzeczy były pod ręką, ułożone pod kątem funkcjonalności i częstości użytkowania.

 

Zlecenia w zieleni

Jeśli nie lubisz kwiatków i każda roślinka umiera na sam twój widok, niech chociaż plakat z widokiem lasu lub zielona ściana umili ci dzień. Naukowcy udowodnili, że okazjonalne patrzenie na zieleń nie tylko koi oczy, ale znacznie przyczynia się do obniżenia poziomu stresu, więc jeśli długo wpatrujesz się w ekran monitora, powinieneś co godzinę, przynajmniej przez pięć minut, patrzeć na coś zielonego. Co więcej, to może być nawet wirtualna zieleń w stylu lasu w grze komputerowej!

 

Pamiętaj o work-life balance

Nawet jeśli uwielbiasz swoją pracę, nie możesz nią żyć cały czas. Czasem praca potrafi „rozłazić się w rękach” i pojawiają się objawy prokrastynacji, zwłaszcza jeśli pracuje się z nastawieniem „a, przecież i tak będę siedział/a do nocy”. A może wcale nie trzeba? Stworzenie odpowiedniego planu pracy ułatwi ci trzymanie się określonych ryzach i zyskasz czas na odpoczynek. Jeśli ci to pomoże, możesz spisać plan na kartce i powiesić gdzieś na widoku.

Twoje otoczenie jest ważnie niemal tak bardzo, jak twoja praca. Dlatego warto skupić się na tym -zazwyczaj często i niesłusznie – pomijanym zagadnieniu, aby praca freelancera była jeszcze bardziej produktywna, ale przede wszystkim – przyjemniejsza!

 

 

jm/fot. pexels.com