Masz zlecenie na pojedynczą pracę, potrzebujesz projektu „na już”? Otwieranie nowego etatu i rekrutacja mijają się z celem – lepiej postawić na freelancera, który ma doświadczenie w realizacji podobnych prac. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej małych i średnich firm, które zlecają wykonanie projektów programistom, copywriterom, grafikom czy fotografom.
Gdzie szukać freelancerów i zlecać pracę zdalną? Po wpisaniu w Google pytania o portale z ogłoszeniami o pracę w wynikach znajdziesz zarówno portale ogłoszeniowe i portale poświęcone pracy stacjonarnej i na etat, jak i agregatory zleceń oraz fora specjalistyczne. Podpowiadamy, gdzie jest sens umieszczać ogłoszenia, a gdzie nie warto tracić czasu.
Jak wybrać portal do publikowania ogłoszeń o pracę zdalną dla freelancerów?
Przede wszystkim zapomnij o podejściu: wszędzie, żeby dotarło do wszystkich zainteresowanych. Większość portali ogłoszeniowych będzie regularnie wysyłać ci maile, również kiedy twoje zlecenie nie będzie już aktywne. To oznacza konieczność kasowania konta lub regularnego czyszczenia skrzynki ze spamu. Czy na pewno masz na to czas?
Poniżej znajdziesz sześć pytań, które pomogą ci podjąć decyzję.
1. Jaki typ ogłoszeń znajduje się na portalu?
Swoje ogłoszenie możesz zamieścić w portalu o szerokiej specjalizacji, który z racji ilości branż, do których jest skierowany, przyciąga wielu odbiorców, lub na forum dedykowanym jednej konkretnej niszy.
Portale specjalistyczne również są kojarzone z określonym charakterem. Na Oferii dominują zlecenia budowlane, Gumtree jest przede wszystkim portalem dotyczącym wynajmu i kupna mieszkań, Favore służy jako agregat wizytówek firm szukających zleceń, a OLX to portal poświęcony prywatnej sprzedaży na małą skalę.
Jeśli szukasz wykonawcy z branży cyfrowej, gotowego pracować zdalnie, zamieść ogłoszenie na Useme, WP Zlecenia lub na forum poświęconym konkretnej specjalizacji.
2. Dla jakiego typu pracowników przeznaczony jest portal?
Oprócz portali z ogłoszeniami na drobne prace w sieci funkcjonują również duże portale poświęcone HR i ogłoszeniami o pracę. Znajdziesz na nich działy poświęcone stażom, pracom na część etatu, w niepełnym wymiarze godzin lub zdalnie.
Wadą tych portali są wysokie ceny za publikację ogłoszenia oraz fakt, że przyciągają raczej osoby szukające stałego zatrudnienia niż freelancerów zainteresowanych przyjęciem zlecenia na dorywczą pracę.
3. Czy portal ma unikalne natywne zlecenia?
Przeglądając portale ogłoszeniowe ze zleceniami zwróć uwagę, dokąd linkują. W sieci oprócz portali ogłoszeniowych można znaleźć również agregatory zleceń, które zamieszają fragmenty ofert z linkiem do właściwej strony.
Ich skuteczność jest relatywnie niewielka: freelancerzy na ogół wiedzą, gdzie szukać natywnych zleceń i zamiast „przebijać się” przez agregator, wolą składać oferty bezpośrednio w odpowiedzi na zlecenie tam, gdzie zostało pierwotnie opublikowane.
4. Ile zleceń dziennie się pojawia?
Dwa-trzy zlecenia dziennie to sygnał, że portal odwiedza niewielu klientów zainteresowanych zamówieniem usługi, a tym samym niewielu freelancerów składa propozycje wykonania.
Zwróć uwagę, ile zleceń pojawia się w każdej kategorii: im ich więcej, tym większe masz szanse na to, że otrzymasz przynajmniej kilka ofert wykonania od freelancerów. Jeśli masz wrażenie, że widziałeś te same prace na innych większych portalach, tym bardziej odpuść. Małe strony kopiują często zlecenia z agregatów.
5. Ile odpowiedzi ma średnio zlecenie?
To ważna wskazówka, ilu freelancerów przyciąga portal. Optymalna ilość ofert wykonania pod każdym zleceniem to między 3 a 15 – tyle masz szansę przejrzeć i dokładnie sprawdzić pod kątem portfolio i umiejętności freelancera.
Lepiej jest dostać kilka konkretnych ofert z wyceną, niż spam z ofertami typu kopiuj-wklej na 1 zł. Ten drugi typ oznacza, że do każdego freelancera będziesz musiał napisać osobno z pytaniem o wycenę. Wydłuża to czas podjęcia decyzji i opóźnia start projektu.
6. Jakie zabezpieczenie daje portal?
W przypadku pracy zdalnej również musisz zawiązać umowę i wywiązać się z obowiązków zleceniodawcy. Profesjonalne portale dla freelancerów, takie jak Useme.com, oferują dopracowany system zawierania umów i załatwiania formalności oparty na elektronicznych formach dokumentów. Jeśli twój freelancer nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, możliwe jest także wystawienie faktury bez firmy.
Zanim zaczniesz szukać wykonawcy na danym portalu sprawdź, jak zabezpiecza cię przed wyłudzaniem zaliczek i ewentualnością, że freelancer nie wykona pracy na czas.
Portale ogłoszeniowe pomagają właścicielom firm znajdować właściwych wykonawców do pojedynczych prac wykonywanych zdalnie. Aby z powodzeniem z nich korzystać, wybierz portal, którego profil pokrywa się z branżą, w jakiej chcesz zamówić usługę (teksty, SEO, grafika, social media itp.) i który daje szanse dotarcia do sprawdzonych freelancerów.
A z jakich portali ty już korzystasz?