Mijający rok udowodnił wielu przedsiębiorcom, że warto dbać o obecność w sieci i marketing internetowy. Warto także zainwestować w sprzedaż towarów online – platformy takie jak Prestashop czy WooCommerce czynią stworzenie sklepu online łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Aby w pełni wykorzystać potencjał sklepu online potrzebujesz czegoś więcej niż poszukiwanych towarów i atrakcyjnego layoutu. Tradycyjnie końcówka listopada i grudzień to okres, w którym kupujemy więcej i chętniej. Zakupowe szaleństwo zaczyna się w Black Friday (czarny piątek) – w tym roku wypada on 27 listopada.

Jak przygotować sklep online na Black Friday?

Freelancing i praca zdalna: co musisz poprawić w sklepie online przed świętami?

Ze względu na zagrożenie epidemiczne, wielu z nas zdecyduje się na zakupy online. Początek listopada to ostatni moment, aby przygotować sklep internetowy na zbliżającą się sezon gwiazdkowych zakupów!

 

Co poprawić w sklepie internetowym przed świętami? 7 must-have sprzedawców

1. Opisy produktów – SEO
Optymalizacja wymaga czasu, dlatego początek listopada to ostatni dzwonek na to, aby poprawić teksty w sklepie internetowym i dać się zauważyć najpierw robotom Googla, a potem konsumentom!

Teksty, na które powinieneś zwrócić uwagę, to przede wszystkim

  • opisy kategorii
  • opisy produktów
  • teksty na blog

Zadbaj zwłaszcza o dwa pierwsze punkty: dobre opisy pomagają znaleźć klientowi właściwe produkty. Unikatowe i dobrze napisane są nie do przecenienia, jeśli chodzi o zwiększanie konwersji.

 

2. Polecane produkty
W twoim sklepie nie ma jeszcze kategorii, zakładki albo chociaż slidera z polecanymi produktami? Taka „zajawka” to dla klientów spore ułatwienie: oszczędza czas, podsuwa gotowe sugestie, inspiruje do szukania.

Dzięki paskowi lib kategorii z poleceniami wychodzisz naprzeciw potrzebom odwiedzającym i zyskujesz szansę, aby zatrzymać ich dłużej w obrębie strony.

 

3. Bannery reklamowe
W okresie świątecznym odruchowo szukamy wzrokiem czerwonych, zielonych i złotych akcentów, które poinformują o atrakcyjnych ofertach.

Nie zostawiaj zamawiania grafik reklamowych na ostatni moment. Ryzykujesz, że w gorącym przedświątecznym okresie grafik będzie nanosił poprawki na projekty „prawą ręką na lewym kolanie” lub czas realizacji znacznie się wydłuży.

 

4. Okazjonalne grafiki
Masz już zestaw grafik do umieszczenia w headerze profilu w mediach społecznościowych, w newsletterach i mailach towarzyszących sprzedaży? Do akcji promocyjnych w większości możesz wykorzystać materiały ze stocków, ale wcześniej przekaż je profesjonaliście do obróbki i „podkręcenia”.

Zestaw spójnych grafik nie tylko poprawia twój wizerunek, ale również przyczynia się do budowania świadomości marki wśród klientów.

 

5. Posty na media społecznościowe
Media społecznościowe to nie tylko miejsce, gdzie możesz komunikować się z twoimi klientami, ale również miejsce, gdzie szukamy inspiracji na gwiazdkowe prezenty. Aby dotrzeć do właściwej grupy zainteresowanych, zaplanuj z wyprzedzeniem swoją strategię reklamową.

Aby przeprowadzić ją z sukcesem, potrzebne ci będą nie tylko grafiki i treść postów reklamowych, ale również social media ninja, który specjalizuje się marketingu na określonych platformach. Nie wiesz dokładnie, kim są twoi klienci? Końcówka listopada to ostatni moment, aby zebrać dane z Google Analytics i dowiedzieć się o nich więcej!

 

6. Teksty na firmowy blog
Prowadzenie bloga firmowego ma wiele zalet: dostarczasz ciekawych treści odbiorcom, podsuwasz im inspiracje, rady i wskazówki, przedłużasz czas odwiedzin na twojej stronie, budujesz swoją pozycję jako specjalisty…

Zadbany, regularnie aktualizowany blog to także sygnał, że sklep działa. W dobie powszechnych zakupów przez internet elementy, które przekonają użytkownika, że ma do czynienia z poważną firmą, a nie krzakiem, są zawsze w cenie.

 

7. Teksty na blogach influencerów
Inspiracji przy wyborze prezentów szukamy chętnie na portalach lifestylowych, w mediach społecznościowych i wśród polecajek ulubionych blogerów i instagramerów. Możesz wykorzystać potencjał marketingowy poczytnych autorów i zaplanować kampanię w blogosferze.

Pomogą ci w tym agencje specjalizujące się we współpracy z influencerami, takie jak BrandBuddies. Jeśli chcesz nawiązać współpracę z wybranymi twórcami, koniecznie sprawdź, jak rozpoznać fałszywego infulencera.

 

Gdzie szukać wykonawców do prac przy sklepie www?

Wciąż brakuje ci kilku elementów z naszej listy? Nie jest jeszcze za późno, żeby wdrożyć potrzebne zmiany i zamówić brakujące materiały. Kluczem do sukcesu jest znalezienie właściwego wykonawcy i zyskanie gwarancji wykonania pracy w terminie.

Aby znaleźć doświadczonych copywriterów, grafików i specjalistów social media o potwierdzonych umiejętnościach, zacznij od dodania ogłoszeń na profesjonalnych portalach dla freelancerów. Inaczej niż zwykłe serwisy ogłoszeniowe, portale dla freelancerów umożliwiają rozliczenie pracy i gwarantują, że otrzymasz zamówione zlecenie w terminie lub zwrot środków.