W życiu każdego człowieka pojawia się moment, w którym mózg już przestaje wyrabiać, a wciąż bardzo powinien… wtedy należy mu pomóc.
Okazuje się, że senność można oszukać i nie tylko kawa pomaga w tym procesie. Wystarczy znać podstawowe mechanizmy działania tego najważniejszego narządu w naszym ciele, aby wspomóc jego działanie. Co zatem należy robić?
Pocieranie twarzy
Z tego rozwiązania ucieszą się ci, którzy na co dzień nie noszą żadnego makijażu. Energiczne pocieranie twarzy oraz uszu, posuwistymi ruchami w górę i w dół, przywracają odpowiednie krążenie, które odgania senność. Co ciekawe, takie zachowania przejawialiśmy jako… dzieci i nie wiadomo, w którym momencie straciliśmy tę intuicyjną umiejętność!
Stawanie na głowie… albo i nie
Mózg lubi tlen i odpowiedni dopływ krwi, a najszybszą formą dopływu krwi do mózgu jest oczywiście… stawanie na głowie. Jednak tego rozwiązania nie możemy polecić osobom, które nie są zawodowymi joginami czy akrobatami.
O wiele łatwiej jest otworzyć okno na oścież (albo najlepiej kilka i przewietrzyć całe biuro/mieszkanie) i porobić kilka skłonów lub klasyczne “pajacyki”. To chwilowo przyspieszy krążenie i dostarczy tlenu komórkom, które sprawniej przeniosą go bezpośrednio do mózgu.
Kolejnym zabiegiem przywracającym sprawność naszej głowie jest błyskawiczna drzemka – dosłownie 10-15 min, aby uniknąć efektu “rozespania”. Wypoczęty mózg odwdzięczy się szybszym kojarzeniem i przetwarzaniem informacji.
Gry komputerowe
Zaskoczony? A jednak! Badania dowodzą*, że miłośnicy gier komputerowych reagują szybciej na zmieniające się warunki, dzięki czemu np. częściej zdają egzamin na prawo jazdy za pierwszym podejściem niż ich towarzysze, którzy gier nie lubią. Jeśli więc wychowywałeś się na grach komputerowych, to istnieje duża szansa, że swoje obowiązki wypełniasz sprawniej od innych.
A dziś? Chwilowe oderwanie się od obowiązków i przejście niezobowiązującej rozgrywki spełnia podobną funkcję do drzemki – odrywa twoją głowę od bieżących obowiązków i pozwala się “zresetować”. Niech to jednak nie będzie epicki multiplayer ze wciągającą fabułą i innymi graczami,wobec których masz gierczano-towarzyskie zobowiązania, tylko dynamiczna, singleplayerowa gierka, na poćwiczenie koordynacji ręka-oko.
Niezależnie od tego, którą z metod na usprawnienie myślenia wybierzesz, pamiętaj, żeby robić to regularnie. Dzięki temu mózg nauczy się, co jest pracą, a kiedy pozwolić sobie na odpoczynek – i odwdzięczy się m.in. zdrowym, głębokim snem!
jm/fot.pexels.com