Jedni “mają rękę” do roślin, inni zaś mają trudność w utrzymaniu przy życiu najmniejszego kaktusa… Jedno jest pewne: otaczanie się zielenią w miejscu pracy (nawet zdalnej!) przynosi szereg korzyści.

 

Niezależnie od tego, do której z dwóch grup się zaliczasz – zapoznaj się z garścią wskazówek o najlepszych roślinach towarzyszących przy pracy!

 

 

Plusy posiadania roślin w pokoju biurowym

Odpowiednia ilość roślin w miejscu pracy ukoi twoje oczy (o kolorach w domowym biurze pisaliśmy tutaj >>>), przyczyni się również do oczyszczenia powietrza z toksyn i innych nieprzyjemnych związków krążących w powietrzu. O niektórych z nich mówi się, że potrafią przeciwdziałać negatywnym skutkom posiadania zbyt dużej ilości urządzeń elektrycznych w pokoju, czyli tzw. elektrosmogu!

 

Rośliny do domowego biura – gdzie postawić?

Oprócz zbawiennych właściwości prozdrowotnych rośliny mają jeszcze jedną cechę – są po prostu pięknym dodatkiem do każdego wnętrza. Mają różne kształty i rozmiary, więc i znalezienie im miejsca nie powinno sprawić problemu – większe mogą stać w ozdobnych donicach w pobliżu biurka, te mniejsze – ozdobić miejsce pracy. Natomiast rośliny efektownie wiszące najlepiej sprawdzą się jako kompozycja na ścianie lub zwisające z sufitu.

 

 

Jakie rośliny sprawdzą się w domowym biurze?

Ostatnimi czasy do łask wracają paprocie, których lata triumfu przypadały na lata ‘80 i ‘90. Również zielistki zdały się zniknąć na jakiś czas, lecz powracają do łask – nic dziwnego, ponieważ nie są trudne w “utrzymaniu przy życiu” nawet przez osobę, która dotychczas nie miała zbyt wiele wspólnego z roślinami. Bardzo dobrze wyglądają na ścianach lub wiszące z sufitu.

Zamiokulkas i palma koralowa świetnie sprawdzą się jako rośliny stojące, a skrzydłokwiat i rozmaite sukulenty nadadzą się do przyozdobienia biurka. Sukulenty najbardziej pokochają ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z dekorowaniem miejsca pracy za pomocą roślin, ponieważ są bardzo łatwe w utrzymaniu i posiadają setki efektownych odmian.

 

 

Rośliny do domowego biura – uważaj na współdomowników!

Jeśli masz biuro w domu, gdzie mieszkają zwierzęta, musisz uważniej dobierać wystrój roślinny niż ci, którzy ich nie posiadają. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kota lubującego się w podgryzaniu kwiatów, absolutnie zapomnij o wspomnianym skrzydłokwiecie i zamiokulkasie (choć to one są przydatne w walce z elektrosmogiem). Natomiast takie rośliny jak właśnie paprocie, bambus, wszelkiego rodzaju trawy są przyjazne dla naszych zwierząt – nawet jeśli zostaną podgryzione, ucierpi tylko wygląd roślinki, a nie układ pokarmowy naszego pupila.

 

 

Jak widać przyozdobienie domowego biura w zestaw roślin może przynieść same dobre skutki – należy tylko doglądać, czy podlewanie i nasłonecznienie jest zgodne z preferencjami danej rośliny. Nic, tylko otaczać się zielenią!

 

jm/fot. pexels.com