Jesteś zleceniodawcą i masz przeświadczenie, że ty jesteś w porządku, a to z całym freelancerskim światem coś jest nie tak? Przekonaj się, czy jesteś NAPRAWDĘ dobrym zleceniodawcą!

 

Zlecenia dla freelancerów bywają wymagające, a nie każdy klient jest tym wymarzonym. Sprawdź, jak wysoko wśród dobrych zleceniodawców się plasujesz, odpowiadając sobie (szczerze!) na pytania, jak wiele z poniżej wymienionych cech dobrego klienta posiadasz.

 

Wie, że sprawna komunikacja to podstawa

Lubisz, jak ktoś jest dla ciebie miły i szybko odpisuje? Twój freelancer też to lubi. Opóźniając komunikację, blokujesz pracę swojego podwykonawcy, co znacząco wpłynie na termin dostarczenia ci zleconego projektu. Jeśli odpisujesz freelancerowi z parogodzinnym opóźnieniem bądź świadom, że ewentualne przesunięcie deadline’u niekoniecznie jest tylko jego winą… Dlatego dbaj o sprawną komunikację – dzięki temu obydwie strony umowy mają szansę na owocną i satysfakcjonującą współpracę.

 

Dobry zleceniodawca – fan konkretów

Nikt nie wymaga od ciebie znajomości tematu, jaki zlecasz – przecież po to zatrudniasz niezależnego specjalistę, żeby się znał. Ale dobrze byłoby, gdybyś wiedział, czego chcesz – wtedy freelancer będzie wiedział, czy zlecenie jest wykonalne, a jeśli tak, to w jakim terminie. Spójrz na małą ściągę – oto, co ci się przyda przy zatrudnianiu poszczególnych freelancerów:

1. copywriterzy – jak długie mają być teksty? Jaki rodzaj – sprzedażowe, SEO, popularnonaukowe, lifestylowe? Określ rodzaj, treść i proponowaną objętość.
2. tłumacze – o wycenie i specyfice pracy tłumaczy pisaliśmy już TUTAJ >>> https://zlecenia.eu/zlecenia-dla-freelancera-jak-wycenic-tlumaczenie/
3. graficy – określ, co jest ci potrzebne i gdzie będziesz tego używał; pomocne będą również inspiracje, czyli pokaż to, co ci się podoba (a czego wolałbyś uniknąć)
4. programiści i projektanci stron – określ pożądane funkcje programu/aplikacji, jakie chcesz zlecić; w przypadku stron – przykłady tych, które ci się podobają;
5. wirtualne asystentki – ponieważ z definicji powinny być twoją prawą ręką, musisz dokładnie określić, czego od nich wymagasz (ustanowić zakres obowiązków) – poza tym wspomniana sprawna komunikacja jest kluczowa dla skutecznego wypełniania powierzonych jej zadań.

Oczywiście nie wyczerpaliśmy branż wśród freelancerów, ale nietrudno się domyślić, o co chodzi – im bardziej konkretny będziesz, tym lepszy produkt końcowy dostaniesz.

 

Wyznacza kamienie milowe

Nic tak nie ułatwia pracy jak konkretnie ustawione tzw. milestone’y, czyli kolejne etapy projektu, kiedy freelancer może pokazywać progres swojej pracy do zatwierdzenia w określonym terminie. Kiedyś nazywano to metodą małych kroczków. Zwał jak zwał – dzielenie większego projektu na mniejsze daje poczucie komfortu, usprawnia komunikację i zwiększa poczucie kontroli – dla obydwu stron umowy.

 

Szanuje czas

Nie lubisz, jak ktoś wodzi cię za nos i obiecuje gruszki na wierzbie, a potem słuch o nim ginie? Nie rób więc tego swojemu podwykonawcy. Staraj się terminowo dostarczać materiały do pracy, oddzwaniaj w dogodnej chwili, jeśli nie odebrałeś. Freelancer nie jest na twoją wyłączność- to jego zawód, że może wybierać sobie projekty i z bardzo dużym prawdopodobieństwem twój nie jest jedyny, nad jakim pracuje. Dlatego szacunek dla czasu – swojego i freelancera – jest również bardzo ważnym komponentem pomyślnej współpracy.

 

Jest (terminowo) wypłacalny

Czasy “moja firma jest duża, będzie miał/a pan/i do portfolio” już dawno minęły i jeśli kiedykolwiek użyłeś tego terminu, to niestety, ale okazałeś się Januszem biznesu. Nikt nie pracuje za darmo, chyba że studenci w ramach praktyk zawodowych oferowanych przez uczelnie (a i to się zmienia!). Często za uczciwość jesteśmy nagradzani uczciwością – jeśli masz określony budżet, to freelancer określi, co może w ramach niego zrobić i taką pracę dostaniesz. Nie staraj się “naciągać” podwykonawcy, jeśli sam nie zaproponuje np. darmowych poprawek w ramach projektu. To nie będzie ani uczciwe, ani mile widziane.
Staraj się również terminowo płacić faktury – nie każdy freelancer może pozwolić sobie na czekanie miesiącami na uregulowanie płatności.

 

I jak ci poszło? Jeśli nie spełniłeś wszystkich wymienionych podpunktów, to spróbuj współpracować z freelancerami zgodnie z nimi – może się okazać, że współpraca ułoży się zadziwiająco pomyślnie!

 

 

jm/fot. pexels.com