Wspominaliśmy już o tajnikach komunikacji nie raz, i nie dwa – czas zatem na przyjrzenie się najpopularniejszym narzędziom, które ułatwiają pracę w zespole.

 

 

Wciąż bardzo wiele osób decyduje się na pracę zdalną, a pracodawcy ułatwiają taką formę wypełniania zawodowych obowiązków. A freelancerzy? Cóż, ankieta Useme wskazuje, że ponad 90% i tak preferuje pracę z domu, dlatego często korzystają z praktycznie wszystkich podanych rozwiązań.

 

Slack

Na Slacka dostaniemy się zarówno przez przeglądarkę, jak i zainstalujemy odpowiednią wersję mobilną i desktopową. Służy do sprawnego wymieniania się informacjami i organizacją pracy, umożliwia załączanie plików i dzielenie tematów na odpowiednie “pokoje”.  Wyróżnia się bardzo przyjemną oprawą graficzną i intuicyjnym UXem.

 

Skype

Mimo że od początku istnienia tego programu pojawiła się cała masa innych komunikatorów, Skype wciąż nie traci na popularności – tak to jest, jeśli jakiś produkt wytrzymuje na rynku kilkanaście lat. Kojarzony jest głównie z wideokonferencjami, a dość częste aktualizacje programu mają na celu nieustanne poprawianie jakości obrazu i dźwięku. Skype oczywiście udostępnia opcję czatu, załączania plików oraz szeroki wachlarz emotikon. Być może są lepsze rozwiązania, jak np. Zoom, jednak prędzej Skype zostanie przywołany w kontekście spotkania wideo – zwłaszcza jeśli twój klient nie prowadzi biznesu internetowego i nie musi orientować się w aktualnej, komunikatorowej modzie.

 

WhatsApp i Messenger

Wszystkie wymienione narzędzia są produktami giganta Facebooka, więc ich popularność rośnie z dnia na dzień. WhatsApp dedykowany jest głównie smartfonom – z powodzeniem zastępuje klasyczne SMSy, umożliwa szybkie przesyłanie plików i rozmowy wideo, a co wyjątkowo ważne w dzisiejszych czasach – jego połączenia są szyfrowane i można mieć konto na WhatsAppie bez konta na Facebooku.

Messenger z kolei jest natywnym czatem dostępnym z pozycji konta na FB, który może działać niezależnie w wersji desktopowej i mobilnej – jednak posiadanie profilu jest niezbędne, aby móc z niego korzystać.

 

Discord

Ta aplikacja została stworzona z myślą o graczach i deweloperach gier, jednak oczywiście każdy może z niej korzystać i jej popularność stale rośnie. Umożliwia rozmowy głosowe, szybki przepływ danych i streamowanie, można również zarządzać własnym serwerem i nadawać użytkownikom rozmaite uprawnienia. Ponieważ narzędzie powstało jako bezpośredni konkurent TeamSpeaka i wchłonęło większość jego użytkowników, twórcy położyli szczególny nacisk na dobre, stabilne połączenie pomiędzy wieloma rozmówcami.

 

Jak pokazuje powyższa wyliczanka, jest z czego wybierać – większość tych komunikatorów i tak ma sporo cech wspólnych, a więc od osobistych preferencji zależy, na które rozwiązanie się zdecydujemy. I dobrze, że jest ich dużo – przynajmniej ścigają się w biegu o użytkowników i rozwijają swoje produkty, aby były jeszcze lepsze!

 

jm/fot.pexels.com