Chcesz być freelancerem? To świetnie! Freelance daje satysfakcję, uczy sumienności i organizacji własnego czasu oraz zarządzania finansami. Najpierw jednak musisz zadbać o najważniejszą rzecz – dobre portfolio!

 

Jak stworzyć dobre portfolio? To wcale nie takie trudne, jak może się wydawać. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach – zróbmy więc przykładowy FAQ o portfolio, do którego zawsze będziesz mógł wrócić:

 

Dlaczego portfolio freelancera jest ważne?

Na to pytanie można łatwo odpowiedzieć za pomocą przykładu – któremu fryzjerowi zaufasz bardziej? Anonimowemu zakładowi na pierwszej-lepszej ulicy czy takiemu, który chwali się swoimi cięciami/koloryzacją za pomocą zdjęć na social mediach? No właśnie. W przypadku freelancerów mechanizm działa dokładnie tak samo. Zleceniodawcy zdecydowanie częściej wybiorą ludzi z dobrym portfolio i są skłonni zapłacić więcej niż tym, któremu muszą ufać „na gębę”, że wykona pracę.

 

Czy CV to jest portfolio?

Powróćmy do przykładu z fryzjerem – czy pójdziesz do takiego, który pokaże ci papierek, że pracował w zakładach, o których prawdopodobnie nic nie słyszałeś, czy tego, który może pokazać ci wcześniej wykonane cięcia i koloryzacje? CV to NIE jest portfolio. To tylko spis miejsc, które większości z twoich klientów zupełnie nic nie powie.

 

Zadbaj o formę wizualną

Ta rada przyda się głównie grafikom, ale i inne branże powinny wziąć ją pod uwagę. Ludzie w większości wypadków są wzrokowcami – treść jest ważna, ale forma przedstawienia również i to właśnie ona przykuwa uwagę. Dla przykładu, w grupie copywriterów zdecydowanie lepiej będzie widziany plik PDF z eleganckim i estetycznym rozłożeniem tekstu i grafik do artykułów niż zwykły, niewyjustowany tekst w wordzie, który każdy może sobie dowolnie edytować i przekleić, gdzie chce. Tym bardziej portfolio tłumacza powinno dobrze wyglądać – tak, by potencjalny klient widział np. w tabeli, jak sobie poradziłeś z tłumaczeniem poszczególnych zdań. To łatwiejsze, niż obszerny tekst i scrollowanie dla porównania.

 

Ale ja nie mam portfolio! Co mam robić?

To zabrzmi okrutnie, ale nie możesz nie mieć portfolio – nie będziesz ani trochę wiarygodny na rynku freelancerów. Nikt jednak nie mówił, że to musi być PRAWDZIWE portfolio, tj. poprzednie wykonania dla konkretnych klientów. To, co musisz zrobić, to pokazać swój WARSZTAT, czyli sposób, w jaki pracujesz – jak rysujesz, kodujesz w danym języku lub piszesz. Możesz wymyślić sobie jakąś markę i opracować materiały graficzne dla niej, napisać przykładowy tekst na podstawie wybranej tematyki i słów kluczowych SEO lub podjąć się tłumaczenia fragmentów wybranego, zagranicznego artykułu. Zawsze jednak podkreślaj, że to przykładowe wykonanie – nie zmyślaj, że coś zostało ci zlecone przez nieistniejącą firmę, bo kłamstwo może szybko się wydać, a raz straconą reputację trudno odzyskać – zwłaszcza w dobie internetu.

 

Wersja TL;DR dla raptusów:

1) tak, musisz mieć portfolio – to ma pokazać twój warsztat pracy
2) nie, CV to NIE jest portfolio
3) portfolio powinno być ładne i przyjemne dla oka

Jak myślisz, masz już dobre portfolio? 🙂

 

 

jm/ fot. pexels.com