Wśród wszystkich zleceń dla freelancerów, zlecenia dla programistów często przysparzają zleceniodawcom najwięcej problemów. A nie muszą!

 

Poniżej przedstawiamy szereg podpowiedzi, jak sformułować zlecenie, aby programiści mogli ocenić, czy są w stanie podjąć się zadania, jak długo im to zajmie i przede wszystkim – wycenić pracę, abyś ty mógł ocenić, czy możesz sobie na to pozwolić.

 

 

Zlecenie dla programistów: określ funkcję programu/aplikacji

 

To zasada stara jak świat: im więcej szczegółów zlecenia podasz, tym lepszą ofertę dostaniesz. I nie, naprawdę nie musisz znać się na programowaniu, ale jeśli np. wpadł ci do głowy pomysł na niepowtarzalną aplikację, określ dokładnie, jak ją widzisz i jakie funkcje ma spełniać. Dzięki temu również będziesz mógł porównać odpowiedzi freelancerów – jeśli dziewięciu będzie miało zbliżone odpowiedzi i wycenę, a pozostałych dwóch zupełnie różne i wycenę z kosmosu, będziesz wiedział, jaka jest “średnia” i kto jest bardziej wiarygodny – i w ofercie, i faktycznych umiejętnościach.

 

Zlecenie dla programistów: ramy czasowe i rozwój projektu

 

Większość programistów lubi tzw. milestone’y, czyli podzielenie projektu na mniejsze cele do osiągnięcia wraz z preferowanym czasem ich wykonania. Jeśli zależy ci na lojalnym podwykonawcy, to najpierw zapytaj jego, jakie terminy są realne. Jeśli to ty określisz deadline’y, to jeśli będą nierealne, podwykonawca prędzej wycofa się z projektu niż zrezygnuje ze snu, żeby spróbować spełnić nierealny termin. Dlatego lepiej będzie, jeśli ty wyznaczysz milestone’y, ale programista określi, na kiedy może je zrobić. I znów – to kolejny przydatny motyw przy wyborze podwykonawcy idealnego i porównaniu ich ofert.

 

Zlecenie dla programistów: słuchaj sugestii i nie bój się pytać

 

Nikt nie wymaga, byś znał się na temacie, o którym nie masz zielonego pojęcia – przecież dlatego zlecasz temat komuś innemu, prawda? A uwierz, że najgorsze, co możesz zrobić, to udawać, że znasz się na rzeczach, o których nie masz zielonego pojęcia. W dodatku specjalista szybko wyczuje, czy wiesz o czym mówisz, czy jednak niekoniecznie. Dlatego pytaj, jeśli nie wiesz i zaufaj, jeśli ktoś zaproponuje ci inne rozwiązanie od tego, które wydawało ci się dobre – koniec końców program musi działać i spełniać wszystkie wymagane funkcje i mniejsze znaczenie ma sposób, jak do tego dojdziecie.

 

Jak widać, zlecenia dla programisty tylko pozornie wydają się trudne do sformułowania. Programista też człowiek i wystarczy z nim porozmawiać, a na pewno się dogadacie!

 

 

jm/fot. pexels.com