Czasem zdarza się, że coś wybucha lub wybuchnąć zamierza, jeśli natychmiast nie znajdziesz kogoś do naprawy lub wykonania obowiązku.
Wspominaliśmy już, że jednym z takich rozwiązań jest outsourcing – a freelancerzy są jego mistrzami. Jak więc najszybciej znaleźć odpowiedniego kandydata i zdjąć sobie z barków ciężar niewykonanej pracy?
Znajdź freelancera – dokładnie określ wymagania
To stara zasada, o której będziemy wspominać do znudzenia – im bardziej szczegółowa treść zlecenia, tym większa szansa, że zgłoszą się osoby, które naprawdę są w stanie takie zlecenie dla freelancera wykonać. Tutaj pisaliśmy, jak poprawnie i wyczerpująco opisać pracę, abyś był zadowolony i ty, i twój podwykonawca. Im mniej szczegółowe zlecenie opublikujesz, tym więcej “spamerów” odezwie się pod twoją ofertą i stracisz dużo czasu, próbując wyłowić odpowiedniego specjalistę.
Znajdź freelancera – nie zwlekaj z odpowiedzią
Nic tak nie blokuje sprawnej komunikacji, jak… brak komunikacji. Jeśli więc dogadujesz z kimś wstępnie zlecenie dla freelancera, to im sprawniej wymienicie się mailami lub odbędziecie rozmowę telefoniczną, tym szybciej będziesz wiedzieć, czy chcesz z daną osobą współpracować, czy jednak coś ci nie odpowiada i wolisz zainteresować się kimś innym. Rynek usług pod tym względem nie różni się od handlowego – praca freelancera to produkt jak każdy inny i masz prawo wybierać z dostępnych ofert.
Znajdź freelancera – przygotuj umowę
Skonstruowanie odpowiedniej umowy może znacząco opóźnić pracę, jeśli trafi ci się zapobiegawczy freelancer i zażąda takowej przed przystąpieniem do wykonania zlecenia – a ma do tego pełne prawo. Dlatego zawczasu sporządź szkic umowy na tyle wyczerpujący, by wystarczyło wpisać odpowiednią kwotę. Pomoże ci przy tym… treść zlecenia, jakie wystawiasz – jeśli jest dobrze i szczegółowo napisane, to może być podstawą umowy, z czego finalnie rozliczany będzie freelancer. Dzięki temu oszczędzisz czas i nerwy, a rozpoczęcie prac odbędzie się zdecydowanie szybciej.
Jeśli rzeczywiście zależy ci na sprawnym wykonaniu zlecenia, zrezygnuj z wieloetapowych negocjacji, kombinowania, spóźniania się z wystawieniem umowy – takie zachowanie może zapalić czerwoną lampkę w głowie freelancera, który nie uwierzy w szczerość twoich intencji i może zrezygować z wykonania zlecenia w ostatniej chwili. Im bardziej metodycznie i profesjonalnie podejdziesz do outsourcingu, tym lepszą usługę dostaniesz!
jm/fot. pexels.com