Jesteś freelancerem, ale cierpisz na brak zleceń? A może denerwuje cię zbyt duża konkurencja? Jest na to sposób!

Być może będziesz musiał pomyśleć o przebranżowieniu, ale jeśli tylko pozwala ci na to czas, odrobina samozaparcia i umiejętności – możesz znaleźć się w grupie tych szczęśliwców, gdzie konkurencji jest mniej, a praca zawsze się znajdzie. Które to branże?

Gdzie szukać zleceń pracy zdalnej

W jakich branżach znajdziesz zlecenia dla freelancerów

 

Branże z dużą ilością zleceneń: Programowanie

Oczywiście, że programowanie znajduje się na pierwszym miejscu – internet się rozwija, podobnie jak aplikacje mobilne i pracy będzie tylko przybywać. Aby uniknąć nadmiernej konkurencji na rynku, zapamiętaj jedną, prostą zasadę – im mniej popularnego języka programowania się nauczysz, tym więcej zleceń może ci wpaść i… możesz się bardziej cenić.
Wielu potrafi ogarnąć proste projektowanie stron i podstawy php, ale programowanie aplikacji na iOS to umiejętność, którą włada o wiele mniej osób. Znajdź swoją niszę i poświęć czas na rozwinięcie w temacie – a zlecenia dla freelancera same zaczną cię znajdować!

 

Branże z dużą ilością zleceneń: UX/UI

Backend i funkcjonalność programu/aplikacji są elementarne i bardzo ważne, ale dla użytkownika końcowego liczy się głównie to, jak coś wygląda. Smutne, ale prawdziwe? Niekoniecznie smutne. Przypomnij sobie, ile razy denerwowałeś się, jeśli poszukiwana funkcja nie pojawiała się w przeciągu kilku sekund od uruchomienia aplikacji. Tym właśnie zajmuje się UX/UI – intuicyjnością zastosowanych rozwiązań, przyjemnością korzystania, ostatecznymi komunikatami. Masz wiedzieć, co robić, gdzie to się znajduje i nie możesz spędzić nad tym zbyt dużo czasu. A, i jeszcze jak cieszy oko, to dodatkowy plus!

Znalezienie prawdziwego specjalisty UX, który rozumie procesy i reaguje szybko na zmieniające się funkcje programu, graniczy z cudem. UX i UI to coś więcej niż “ładnie wygląda”, program ma się jeszcze “dobrze zachowywać”. Jeśli osiągniesz dobry poziom w tej dziedzinie, to istnieje duża szansa, że zaczną zgłaszać się do ciebie naprawdę wielcy gracze na rynku.

 

Branże z dużą ilością zleceneń: Gamedev

Myli się ten, kto myśli, że w Polsce mamy tylko jedną firmę produkującą gry i są to “ci od Wiedźmina”. Istnieją dziesiątki, jeżeli nie setki pomniejszych firm, zajmujących się nie aż tak wielkimi, ale równie ciekawymi projektami. Jeśli jesteś raczkującym projektantem, warto zacząć od mniejszych firm i niższych stanowisk np. w branży gier mobilnych, a potem piąć się do góry.

Co ważne, w gamedevie jest miejsce praktycznie dla wszystkich – dobrze odnajdą się zarówno graficy (i postaci, i architektury, i krajobrazów), oczywiście programiści, jak również copywriterzy, marketingowcy i tak dalej. Dlatego jeśli dotychczas lubiłeś gry, nawet się nie zastanawiaj – to jedna z tych branż, które będą już zawsze, po prostu technologia będzie się zmieniać na jeszcze lepszą, niż mamy dotychczas….

Kto jak kto, ale freelancerzy nie mogą pozwolić sobie na zatrzymanie w rozwoju i spoczęcie na laurach – zmiany są zbyt dynamiczne, by sobie na to pozwolić. Ale jaka czeka nas satysfakcja, jaką będziemy mieć, gdy już uda się zbudować odpowiedni zestaw umiejętności, bogate portfolio i personal branding!

jm/fot. pexels.com