Jeśli zatrudniasz grafika do kompleksowej obsługi swojego biznesu i liczysz na jego inwencję – poznaj kilka rzeczy, które pomogą grafikowi stworzyć jak najlepszą pracę!

 

W życiu każdego biznesu przychodzi moment, w którym należy stworzyć kompleksową identyfikację wizualną. Jak się do tego zabrać, aby otrzymać dokładnie taki projekt, który zostanie z twoim biznesem przez lata? Odpowiedz sobie (i grafikowi!) na kilka pytań, które umieszczamy poniżej.

 

Opisz swoją działalność

Nie możesz podejść do grafika i rzucić mu tylko nazwy firmy. Opisz dokładnie, na czym polega twój biznes i na jakim etapie rozwoju jesteś. To pomoże grafikowi w określeniu rozmiaru projektu i czy w ogóle chce/będzie w stanie podjąć się takiego zlecenia.

 

Określ uczucia, jakie ma wzbudzić twoja marka

Czy twoja firma ma być odbierana jako biznes z wyższej półki, dostępny dla nielicznych czy wręcz przeciwnie, przyjazna i “do człowieka”? Zupełnie inaczej projektuje się materiały dla startupu IT a przedszkola, dla producenta rur miedzianych czy kosmetyków naturalnych. Dlatego pomocne będzie określenie, jakie głównie odczucia ma wzbudzać twoja marka/firma/produkt – dzięki temu grafik będzie mógł dobrać odpowiednią kolorystykę, zaprojektować litery do logo czy ułożyć kompozycję.

 

Zaproponuj stylistykę

Jeśli podoba ci się określony styl, również opowiedz o tym grafikowi. Pomocne mogą być takie portale jak np. pinterest, które zbierają w jednym miejscu wszystkie graficzne inspiracje. Dzięki temu grafik będzie wiedział, w jakim kierunku zmierzać przy projektowaniu materiałów.

Jeśli jednak nic do ciebie nie przemawia, nie przejmuj się – wskazane jednak będzie zaufać grafikowi, którego przecież i tak wybrałeś na podstawie portfolio.

 

Pozycja na rynku

Kiedy już określisz profil swojej działalności, odczucia i wstępną stylistykę, pomocne będzie określenie funkcji twojej firmy. Czy jest nastawiona na sprzedaż produktu czy pozyskiwanie funduszy? Zajmuje się usługami czy produkcją? To również pomoże w zaprojektowaniu identyfikacji wizualnej. Każda informacja może okazać się pomocna!

 

Powiedz, co lubisz

Określ, które marki cenisz i za co, a z którymi kompletnie nie chciałbyś być kojarzony. To mogą być firmy z twojej branży, jak i ogólne, np. podoba ci się dynamika Adidasa, a nie przepadasz za minimalizmem Apple’a. Cokolwiek, co pozwoli grafikowi jeszcze bardziej zawęzić wymagania i określić twoje preferencje.

 

Konkurencja

Kto jest twoją najbliższą konkurencją? Czym się wyróżniasz względem konkurentów? A może czymś chciałbyś szczególnie się wyróżnić? To również podstawowa informacja, która przyda się do stworzenia idealnej identyfikacji wizualnej. Poza tym warto znać konkurencję, żeby przypadkiem nie otrzeć się o plagiat.

 

Budżet

Banalne, ale przecież niezbędne. Określ, ile budżetu chcesz przeznaczyć na promocję marki – dzięki temu będziesz wiedział, do jakiego momentu będziesz mógł korzystać ze wsparcia wynajętego grafika. I na jakiego grafika w zasadzie cię stać – początkującego, ale obiecującego freelancera czy firmę z 10-letnim doświadczeniem w branży?

 

Oś czasu – do kiedy chcesz mieć zamknięty ten projekt?

Określ grafikowi tzw. milesone’y (kamienie milowe), czyli terminy zakończenia poszczególnych części projektu, np. za dwa tygodnie trzy projekty logo do wyboru, za kolejne dwa – wizytówki, kolejny tydzień – papier firmowy itp. Dzięki temu komunikacja będzie sprawna, a terminowość przestrzegana.

Mimo że powyższych punktów jest sporo, to uwierz – uczciwe określenie wszystkich tych kwestii pomoże ci w stworzeniu zlecenia idealnego i przy wyborze najlepszego freelancera!

 

 

jm/fot. pexels.com