Żyjemy w czasach, w których rozmaite bodźce i informacje bombardują nas z każdej strony – w telefonie, internecie, telewizji… Ludzie nie są głupi, ludzie widzą, co się dzieje i co raz świadomiej podchodzą do swojego życia. Czy jednak zasada mitycznej równowagi między życiem i pracą działa również w przypadku freelancerów?

 

Zanim jednak przejdziemy do omówienia zjawiska, odpowiedz sobie szczerze na pytanie – ile czasu dziennie poświęcasz na odpoczynek? I mamy na myśli prawdziwy, świadomy odpoczynek, a nie prokrastynację. Jednak mniej, niż ci się wydaje? Zobacz, dlaczego tak się dzieje!

Work-life balance – czym się objawia w życiu freelancera?

Jak rokrocznie pokazują ankiety przeprowadzane przez Useme, większość freelancerów preferuje pracę w domowym zaciszu. Można więc pomyśleć, że zasady równowagi pomiędzy pracą i życiem raczej ich nie obowiązują – przecież i tak pracują z domu, więc mogą robić, co im się żywnie podoba!

Jednak ci freelancerzy, którzy podchodzą poważnie do swojej pracy, wcale tak nie uważają – co z tego, że w domu, to wciąż praca, która wymaga skupienia i czasu na jej wykonanie. Ci, którzy nie mają problemu z pracą w domu wiedzą doskonale, że wydzielony czas na pracę jest święty – nie należy się rozpraszać domowymi obowiązkami. Wobec tego zasady work-life balance jak najbardziej obowiązują.

Zlecenie może poczekać?

Co jednak w sytuacji, gdy obowiązków jest naprawdę dużo? Freelancerzy to grupa, która niejednokrotnie pracuje dłużej niż „biurowe” 8 godzin pracy oraz często pracuje w weekendy. Jak zatem wprowadzić w życie zasady work-life balance?

Wspominaliśmy już o zasadach konstruowania idealnego planu pracy – to dobry start. Jeśli ułożysz taki plan, znajdziesz miejsce na odpoczynek i skupienie się na sobie oraz unikniesz zbędnej prokrastynacji. „Dbanie o siebie” to nie tylko jedzenie w-miarę-zdrowo czy ruch fizyczny – to również czas dla odpoczynku od myślenia o pracy i wynikającego stresu. Dlatego przypomnij sobie, co naprawdę lubisz robić, co daje ci radość i sprawia, że naprawdę czujesz się wypoczęty – godzinka na siłowni, dobra książka, kolorowanki dla dorosłych, spotkanie z przyjaciółmi? Cokolwiek wybierzesz, trzymaj się tego – lub poszukaj czegoś jeszcze, co wywoła w tobie te pozytywne odczucia.

Freelancerze – pamiętaj, że jesteś ważny, tak samo jak twoje życie poza pracą. W pogoni za kolejnymi zleceniami, a co za tym idzie – pieniędzmi, nietrudno zapomnieć o tym, co naprawdę się liczy. Dlatego work-life balance w życiu freelancera jest równie ważny, jak w każdym innym zawodzie. Nawet jeśli pracuje się z domu.

jm/fot. pexels.com