W życiu każdego przedsiębiorcy prędzej czy później pojawia się moment, w którym potrzebna mu chociażby strona internetowa. A jeśli strona, to teksty!

 

Chociażby jeśli chodzi o sklepy internetowe – tam tym bardziej przydaje się skuteczny copywriter, który umie trafić do serca twojego potencjalnego klienta. Zobacz, jak napisać zlecenie, by znaleźć idealnego copywritera!

 

 

Wiedz, czego chcesz

 

Czasy “dzień dobry, szukam copywritera” bez dodatkowego komentarza już dawno minęły. Idealne zlecenie dla copywriterów zawiera określoną tematykę, typ tekstu i prośbę o orientacyjną wycenę – a wcale nie musi być długie! Tysiąc znaków ze spacjami (popularne 1000 zzs) to około pół strony znormalizowanego maszynopisu (czcionka Times New Roman, rozmiar 12, interlinia 1,5).

Przykładowe ogłoszenie:
Zlecę napisanie tekstów na podstrony internetowe dla producenta pędzli do makijażu. Proszę o wycenę 5000 zzs.

Dzięki temu copywriter już wie, o czym będą teksty i ile mniej więcej ich powinno być oraz jest w stanie zdefiniować grupę docelową, czyli klientów. To pozwoli mu wycenić swoją pracę, określić typ tekstu i przekazu oraz zadecydować, czy chce podjąć się zlecenia – a więc oszczędza czas swój i twój.

 

 

Skonsultuj swój pomysł z freelancerem

 

Może ci się wydawać, że potrzebne ci teksty “lekkie, łatwe i przyjemne”, podczas gdy rodzaj twojej działalności powinien operować nieco bardziej profesjonalnym językiem. Albo na odwrót – marka streetwearowej mody ulicznej dla młodzieży nie będzie przecież operować zaawansowanym językiem biznesu.

Jeśli freelancer zaproponuje ci zmianę stylu pisania, nie upieraj się przy swoim – dobry copywriter zna również tajniki komunikacji, a więc to do jego zadań należy takie dopasowanie słów, aby trafiły do możliwie największej grupy interesujących cię odbiorców. Dlatego warto posłuchać jego sugestii – oczywiście jeśli wybrałeś go na podstawie możliwie najbardziej kompleksowego portfolio.

 

 

Nie oszukuj na liczbie znaków

 

Jak już wspominaliśmy, przykładowe określenie liczby znaków jest wskazane, aby freelancer mógł wycenić swoją pracę. Pamiętaj jednak, że to wciąż orientacyjna wycena – jeśli prosiłeś o wycenę 5 000 zzs, a dostałeś 5 500 zzs, to zrobisz z siebie Janusza biznesu, każąc copywriterowi ściąć tekst o tych pięćset znaków. Okej, jest ryzyko, że trafisz na freelancera operującego wyjątkowo kwiecistym językiem, który zamiast “tak” woli pisać “oczywiście” i przez to zawyża liczbę znaków – jednak małe ryzyko. Jeśli tekst ci się podoba, po prostu się rozlicz – to tak, jakby ktoś pytał o wycenę pomalowania 10 mkw ściany, a okazało się, że jego ściany mają jednak 10,7 mkw. Przecież żaden budowlaniec nie zostawi niedomalowanej powierzchni…

Jak sam widzisz, skonstruowanie odpowiedniego zlecenia nie jest skomplikowane – a ułatwi pracę obydwu stronom. Pamiętaj, by przy wyborze copywritera do napisania dla ciebie tekstów kierować się portfolio, dzięki któremu będziesz miał większą szansę, że tekst będzie naprawdę dobry. Do dzieła!

 

 

jm/fot. pexels.com