Jak już pisaliśmy, outsourcing zaczyna przybierać na sile – jak również pula dostępnych freelancerów konsekwentnie się zwiększa. Po czym poznać, że rozmawiasz z profesjonalistą i że warto dać mu pracę?

Plusy zatrudnienia freelancera są nie do przecenienia – począwszy od uniknięcia wszelkich kosztów związanych z tworzeniem nowego stanowiska pracy aż po odpowiedzialność za tworzoną pracę. Jednak freelancerów jest wielu – po czym poznać tego najlepszego?

 

Po czym poznać dobrego freelancera?

Jak wybrać dobrego wykonawcę?

 

Portfolio dobrego freelancera mówi za niego

Jeśli twoim zleceniem dla freelancera jest zaawansowany projekt, szukaj freelancerów, którzy w portfolio mają już wykonania dla innych klientów. Fakt, że amator również może byc tym poszukiwanym geniuszem, statystycznie jednak większa szansa jest na znalezienie profesjonalisty wśród osób z bogatym portfolio.

Jedyne ryzyko, jakie możesz podjąć w przypadku kontaktu z takim freelancerem, to otrzymanie informacji, że aktualnie jest zawalony pracą i nie upchnie już twojego zlecenia w swoim napiętym grafiku. Istnieje jednak możliwość, że ma znajomego o podobnym poziomie zawodowych kompetencji, który akurat znajdzie czas na nowy projekt.

 

Dobry freelancer jest kulturalny i komunikatywny

Tym zagadnieniom poświęcaliśmy nawet osobne artykuły – kultura w kontakcie z drugim człowiekiem oraz odpowiednio sprawna komunikacja to absolutna podstawa oraz wyznacznik jakości dobrego freelancera.

Może się oczywiście okazać, że podwykonawca okaże się geniuszem-bucem, z którym na obiad byś nie poszedł, ale przynajmniej oddaje projekt na czas w stanie “natychmiast do użycia”. Takie jednak przypadki są wybitnie rzadkie i nie warto łudzić się, że akurat ten nieprzyjemny człowiek, z którym rozmawiasz, okaże się genialnym freelancerem. Czasem nawet warto wziąć nieco wolniejszego podwykonawcę, ale sumiennego i przyjemnego w kontakcie niż denerwować się fatalnie komunikującym się człowiekiem bez kultury.

 

Dobry freelancer podpowiada i zna swoją wartość

To jak w klasycznym trójkącie tanio-szybko-dobrze: wybierz dwa, bo ci, co obiecują wszystkie trzy, zazwyczaj nie spełniają ani jednego. Naprawdę dobry freelancer nie będzie zbyt tani, bo wie, ile czasu i energii zajęło mu już nie tyle wykonanie danego projektu, ale nauka i rozwój, jakie musiał przejść żeby być w tym punkcie, jaki jest. To jak z profesjonalnymi muzykami – płacisz im więcej niż amatorskim grajkom ulicznym, ponieważ za nimi stoją dziesiątki lat i tysiące godzin spędzonych na doskonaleniu się w sztuce grania na instrumencie.

Dobry freelancer nie będzie ukrywał drogi, jaką przebył – oprócz bogatego portfolio wykaże również odbytą edukację, kursy i inne wskaźniki udowadniającego jego zasłużoną pozycję na rynku. Wystarczy poświęcić chwilę czasu na przestudiowanie jego umiejętności – a oszczędzisz sporo czasu na mierzenie się z efektami pracy mniej profesjonalnego freelancera!

jm/fot. pexels.com