Dziś w naszym poradniku dla zleceniodawców odpowiemy sobie na pytanie, kim w zasadzie są freelancerzy i dlaczego warto ich zatrudniać.

 

 

Rośnie zapotrzebowanie na usługi freelancerów, nie tylko w Polsce. Freelancerzy są już specjalistami w temacie, na który być może musiałbyś doszkolić swojego pracownika, ponadto najlepiej nadają się na jednorazowe lub krótkoterminowe projekty – a więc nie musisz tworzyć osobnego stanowiska w swojej firmie. Jakie jeszcze plusy znajdziemy w zatrudnianiu freelancerów?

 

 

Duży wybór podwykonawców

 

Jeśli operujesz tylko pracownikami w swojej firmie, masz zdecydowanie ograniczone pole manewru, a procesy rekrutacyjne są czasochłonne i zazwyczaj kosztowne. W grupie freelancerów znajdziesz bardzo wiele osób – wystarczy odpowiednie zadanie rekrutacyjne i już zyskasz określoną liczbę wartościowych zgłoszeń, między którymi będziesz mógł dowolnie wybierać. Ponadto freelancerzy zazwyczaj pracują zdalnie i są bardziej elastyczni czasowo niż pracownicy biurowi – dzięki temu nie stracisz czasu na długotrwałe rozmowy kwalifikacyjne!

 

 

Łatwe porównanie freelancerów

 

Jak wspomnieliśmy wyżej, zadania rekrutacyjne są ważne i pozwalają wstępnie “odsiać” tych, którzy zgłosiliby się do pracy dla samego zgłoszenia lub nie mają odpowiedniego doświadczenia. Za pomocą nietrudnego researchu możesz również sprawdzić opinie o danym freelancerze i czy reprezentuje swoją internetową personą te cechy wartości, na jakich ci zależy (np. terminowość, sprawną komunikację czy odpowiedni zestaw umiejętności). Takich plusów nie znajdziesz w zwykłym procesie rekrutacyjnym, gdzie takie informacje możesz sprawdzić co najwyżej post factum, a najpewniej dopiero w trakcie okresu próbnego.

 

 

Rozliczenie zewnętrzne

 

Wielką zaletą freelancerów jest również rozliczenie ich pracy – większość z nich albo korzysta z serwisu Useme, albo prowadzi własną działalność gospodarczą. Przy odpowiednio skonstruowanej umowie zakres twojej odpowiedzialności się zmniejsza i przechodzi na freelancera lub portal, a tobie wystarczy poczekać cierpliwie na gotową pracę. Nie musisz angażować własnej księgowości – wystarczy, że odbierzesz fakturę. Czy można wyobrazić sobie bardziej bezproblemową współpracę?

 

 

Wiadomo – freelancer freelancerowi nierówny, jednak rosnąca popularność tej formy zawodowej raczej nie przestanie się rozwijać. Jeśli naprawdę wiesz, czego chcesz, znalezienie odpowiedniej osoby nie powinno stanowić najmniejszego problemu!

 

 

jm/fot.pexels.com