Umówmy się – większość freelancerów pracuje umysłem. Czy to branża kreatywna, czy ścisła – bez sprawnej głowy ciężko o wydajną pracę!

 

Ale nie tylko freelancerzy mogą skorzystać z tej małej ściągawki dotyczącej diety usprawniającej pracę mózgu – równie przydatnym może się okazać dla osób borykających się ze spadkami nastroju, bezsennością, a nawet depresją. Ta mała ściągawka przyda się zwłaszcza tym, którzy z okazji koronawirusowej kwarantanny zostali poproszeni o pracę z domu – co jest o tyle fortunne, że z domu zdecydowanie łatwiej dbać o swoją dietę. Zobaczcie, na czym oprzeć swój jadłospis, aby zadbać o sprawność umysłu!

 

Niezbędne mikroelementy

Do najważniejszych substancji mających pozytywny wpływ na mózg zaliczamy magnez, antyoksydanty, kwas foliowy, tłuszcze nienasycone, witaminy z grupy B, lecytynę i węglowodany złożone.

Gdzie znajdziesz te składniki? Najlepiej wybierać takie, które mają w sobie ich kilka na raz. Przykładowo: szpinak ma w sobie antyoksydanty i kwas foliowy, jajka również kwas foliowy i do tego lecytynę, żelazo, witaminy antyoksydacyjne A i E oraz B. Z kolei fasola oprócz kwasu foliowego zawiera sporo węglowodanów złożonych oraz cynk.
Takie pyszne owoce jak truskawki, borówki, owoce cytrusowe są skarbnicą antyoksydantów (w tym witamin antyoksydacyjnych).

Popularne i chyba najbardziej kojarzone z dobrą pracą mózgu orzechy zapewnią magnez, witaminy z grupy B i tłuszcze nienasycone Omega-3 (zwłaszcza włoskie); w innych znajdziesz z kolei cynk (migdały) i lecytynę (ziemne).

 

Kawa – czy rzeczywiście taka zła?

Wielu freelancerów nie wyobraża sobie pracy bez porannej i śródpracowej kawki (nawet kilka razy dziennie). Jednak reklamy straszą, że kawa wypłukuje magnez i w nadmiarze przyczynia się do gorszej pracy serca.

Nic bardziej mylnego. Naukowcy udowodnili, że kawa nie dość, że nie wypłukuje magnezu, to jeszcze sama go zawiera! Wprawdzie nie tak dużo, jak wyżej wspomniane produkty, ale jednak. W dodatku jej mityczne właściwości pobudzające nie są aż tak spektakularne (choć faktycznie poprawia koncentrację i czujność), by znacząco wpłynąć na pracę serca – zdecydowanie gorsza pod tym względem jest chociażby sól. W dodatku kawa obniża ryzyko cukrzycy typu II oraz pomaga chronić przed chorobami Alzheimera i Parkinsona!

Żródło: NaukawPolsce.pap.pl

 

Nie zapominaj o diecie informacyjnej!

Przewrotnie może okazać się najważniejsza ze wszystkich wspomnianych metod dbania o mózg. Dieta informacyjna to nic innego jak zabieg mający poprawić higienę psychiczną i polega na wyznaczaniu sobie małych celów, które pomogą nam zawalczyć z negatywnym wpływem nadmiaru informacji, na jaki jesteśmy narażeni, gdy pracujemy z wykorzystaniem internetu. Więcej o diecie informacyjnej pisaliśmy TUTAJ.

Zadbaj o swój mózg, a odwdzięczy się zdrowym snem, dobrym nastrojem i skupieniem, które pozwoli ci efektywniej działać i szybciej skończyć pracę. Czy można chcieć czegoś więcej?

 

jm/fot. pexels.com