Rynek freelancerów poszerza się z roku na rok i klienci co raz częściej decydują się na wystawienie zlecenia dla freelancerów – taka forma jest zdecydowanie tańsza niż zatrudnianie pracownika na etat na czas określony. Jednak nie każdy nadaje się do tego typu pracy – sprawdź, czy poradzisz sobie w gronie wolnych strzelców!

 

Z pozoru wydaje się, że praca freelancera jest wymarzonym zawodem dla tych, którzy cenią sobie wolność – czy aby na pewno? Bycie wolnym strzelcem wymaga nie lada umiejętności – i nie chodzi tylko o wybitne portfolio.

 

Cecha dobrego freelancera – organizacja czasu

Lubisz spać do południa i nieobce ci zjawisko prokrastynacji? Zapomnij o karierze freelancera. To grupa zawodowa, która niejednokrotnie pracuje dłużej niż gwarantowane Kodeksem Pracy 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Niektórzy freelancerzy pracują bardzo regularnie, inni mniej, lecz wtedy są bardziej elastyczni i żadnemu z nich nieobca jest praca weekendami. Nic dziwnego – nie pracujesz? Nie zarabiasz!

Ponadto wciąż ważny jest work-life balance – freelancerzy, którzy pracują z domu, wiedzą to lepiej niż ktokolwiek inny. Jeśli nie wydzielisz sobie mniej lub bardziej sztywnych godzin pracy, nie będziesz rozróżniać pracy od życia. To prosta droga do wypalenia zawodowego. A miało być tak pięknie, co nie?

 

Dobry freelancer? Finansowo przewidujący!

Jak wspomnieliśmy wcześniej, freelancer, który nie pracuje, nie zarabia – dlatego dla niektórych urlop to niemałe wyzwanie, zarówno pod względem czasowym, jak i finansowym. Już nie wspomnimy o przypadkach losowych typu nagłe i nieprzewidziane wydatki (zmiana mieszkania, naprawa samochodu, problemy zdrowotne…) – wtedy okazuje się, że „życie od pierwszego do pierwszego” to dokładnie to, na co freelancer nie może sobie pozwolić.

Mówi się, że najbardziej optymalna poduszka finansowa powinna wynosić nie mniej niż trzykrotność średnich miesięcznych dochodów. A teraz przyznaj się przed samym sobą – kiedy ostatnio miałeś taki komfort?

 

Zlecenia dla freelancera – jak pozyskać i… utrzymać?

O tym pisaliśmy już niejednokrotnie – oprócz wyżej wymienionych cech liczy się dobre portfolio, sumiennie prowadzony personal branding oraz komunikacja i kultura osobista. Bez tego mała szansa, że ten sam klient będzie chciał z tobą pracować dwa razy i polecać cię dalej swoim znajomym. Dlatego dobry freelancer jest uważny i rozważny – wszystko się liczy, a sumienność to najwyższa cnota.

Jeśli szukasz zleceń i zastanawiasz się, dlaczego nie wychodzi ci kariera freelancera, odpowiedz sobie szczerze, ile z tych punktów wypełniasz – jeśli wszystkie, to dopiero wtedy możesz mówić o pechu czy dowolnym innym czynniku zewnętrznym. Jeszcze nie? To do pracy!

 

jm/ fot. pexels.com